A Föld napját 1970-ben tartották meg először. Célja, hogy a világ lelkiismeretét felébressze az egész Föld veszélyeztetettsége iránt. A Föld napján való megemlékezések alkalmat adhatnak arra, hogy az emberiség mérlegelje, mennyire kíméletesen bánik a környezetével s mit tesz, hogy ember és természet egészségesen éljen együtt. Figyelemfelkeltés is, hiszen a természet, a környezet szépségét és hasznosságát csak az tudja megmutatni másoknak, aki maga is felfedezi a természet szépségét, aki maga is értő szemmel figyeli a madarat, de észreveszi alatta a fát, a fán a bogarakat, megérti a környezetvédelem fontosságát, s azt maga is feladatának tekinti.
A Föld Napja egy olyan ünnep az óvodánkban is, ami mellett nem mehetünk el szótlanul, természetesen, nem is mentünk el.
Az óvodai csoportok igen sokféle tevékenységet, pozitív élményt, tapasztalatot fűztek fel erre a projekt-napra.A Zöld óvoda munkaközösség szabadtéri elfoglaltságokkal, kirándulással, faültetéssel készült ezen tavaszi környezetvédelmi jeles nap eseményére, ebbe azonban az időjárás sajnos beleszólt. Az elmaradt programokat azonban reményeink szerint a jövő héttől már meg tudjuk valósítani.
Néhány téma a csoportokban történt tevékenységek közül:
-
Beszélgettünk a Földről, a bolygó életéről, a szükséges életfeltételekről
-
Mi veszélyezteti a Földet?
-
Mi a környezetszennyeződés?
-
Környezeti problémák: levegőszennyezés stb,
-
Mit tehetünk a környezetünkért?
-
Hol lakunk? A föld és égi testvérei.
-
A szelektív hulladékgyűjtés
Készítettünk plakátokat, kitűzőket, ültettünk növényeket, csíra növényeket kóstoltunk stb.
A természet- és környezetvédelem nagyon fontos nevelési területünk, hogy ez valóban napi gyakorlat legyen, az ilyen napoknak is jelentős szerepük van.
Zárásul hadd idézzem dr. Szent Györgyi Albert szavait:
„A természet hatalmas, az ember parányi, ezért aztán az ember léte attól függ, milyen kapcsolatot tud teremteni a természettel…”
Papp Lászlóné
óvodapedagógus
You May Also Like